Sorularla Hızlı Okuma

Herkes hızlı okuyup anlayabilir mi?

Evet, herkes hızlı okuyup daha iyi anlayabilir. Arkadaşlar, ben Taner Hoca. Kurslarımızda söylediğimiz bir şeyi burada tekrar vurgulamak istiyorum. Herkes hızlı okur, hızlı okuyarak daha iyi anlar; ayrıca okuduklarını daha geç unutur. Burada şunu vurgulamakta fayda var: Herkes için kurs bitiminde şu kadar kelime okuyacak diye bir şey belirtmek yanlış olur. Çünkü, okuma alışkanlıkları farklı kişilerin okuma ve anlama hızlarıda farklı olacaktır. Sadece okuma alışkanlığıda etkili değildir.

  • Kelime hazinesi
  • Okuma sırasındaki psikolojik durum
  • Işık
  • Açlık-tokluk
  • Konuya ilgi
  • Metindeki konuyla ilgili bilgi birikimi
  • Hazırbulunuşluk

…. daha birçok şey söyleyebiliriz. Herkes ilk başladığı okuma hızından ve anlama oranından daha üst seviyelere çalışarak çıkabilir.

Hızlı okumak için kurs şart mı?

Hızlı okuyup daha iyi anlamak için kurs şart değil. Peki, neden hızlı okuma eğitimi veriyoruz? Bizim amacımız kurslarımıza gelen kişileri iyi okurlar yapmak. Belki de öğretmenlik mesleğine bağlılığım; soran, düşünen, araştıran ve üreten bir gençlik yetiştirip güzel ülkemizi Atatürk’ ün yüksek medeniyetler seviyesine çıkarmak.

Hızlı okuma eğitimlerimizde ütopik okuma hızları ve anlamalar yoktur. Hız ve anlama okuyucunun okuma amacına göre değişişir. Gazete okumakla ders çalışmayı ya da bir roman okumayı aynı kategoriye alamayız. Bunun için kurslarımızda online hızlı okuma eğitimi dışında ağırlıklı olarak okuma metinleri üzerinde gerçekleştirilir. Hızlı okuma kitabımızda okuma metinleri farklı türlerdendir. Kurs süresince kursiyer farklı türlerde okuma hızını ve anlama oranını ölçer.

Kurs şart değil, dedik. Peki, insanlar neden hızlı okuma teknikleri eğitimimize katılıyor? Aslında bu birazda kişiyle alakalı. Türk dili ve edebiyatı öğretmeniyim. Hızlı okuma kurslarında bir antrenör gibi bir programla kursiyerlerin becerileri kazanmasını, kazandıkları becerileri de kurs süresince doğru bir şekilde alışkanlığa çevirmesini sağlıyoruz. Kişi okuma-anlama çalışmalarında bizden destek alıyor ve bir disiplin içerisinde eğitimini tamamlıyor.

Başka kurslara gidip kurslarımıza katılanlar, kendi imkanlarıyla internet üzerinden ya da ellerine alıdıkları bir kitaptan hızlı okumaya öğrenmeye çalışan çok fazla kursiyerle karşılaştık. Bu kişiler genellikle neyi hangi hızda ne kadar anlaması gerektiğine karar veremiyorlar.

Hızlı okuma eğitimlerine katlanlar arasında şu özellikte olan kursiyerlerimizde çoktur;

  • Hızlı okuma ve anlama çalışmaları yaparken kendilerini kontrol eden doğru ve yanlışlarını gösteren
  • Hızlı okuma alışkanlığı kazanmak için bir türlü disipline giremeyenler ve displinli bir şekilde okuma alışkanlığı kazanmak isteyen kişiler

Hızlı okuma kursuna gelip gelmeme kararı tamamen sizlere ait. Ama kursa gelmeden de hızlı okuyabilirsiniz.

Hızlı okuma kitabımız ile online hızlı okuma eğitimlerimizi kursa gelmeden satın alabilir misiniz?

Hayır, bizim kitabımızı kitapçılarda bulmanız mümkün değil. Kendi bilgi  ve birikimiz en önemliside yılların tecrübesiyle oluşan eserimizi satışa sunmadık. Online hızlı okuma eğitimini de tek başına yetrli bulamuyoruz. online eğitim ile kitap çalışmaları bir arada yürüyülmeli. Kitap kokusu olmadan okuma olmaz. Bilgisayarla yapılan okumalar ya da çalışmaların kitapla beraber yürütülmeden başarı getireceğini düşünmüyoruz. Yakın bir zamanda hem kitap hem de online hızlı okuma eğitimimiz birleştiği daha doğrusu kursumuza gelme fırsatı bulamayanlar için uzaktan eğitim ile bir çalışma yapacağız. Sınıf ortamında neler yapıyorsak 3 haftalık çalışmayı aynı şekilde yapacağımız bir planlama yapılmakta. İnşallah kısa süre içerisinde tamamlanır, Ankara dışından kurslarımıza katılmak isteyenlerde eğitimlerimizden faydalanır.

Hızlı okuma eğitimlerimizin süresi ne kadar?

Eğitimlerimiz 3 hafta haftada 2 gün şeklinde planlanıyor. Diğer günlerde de kursiyer kurstan alıdığı becerileri alışkanlığa çevirmek için çalışmalar yapıyor.

3 hafta hızlı okuma için yeterli mi?

Genel olarak yeterli. İstisnai durumlarla karşılaştığımız ya da tam verim alamadığımız durumlar oluyor. Bu tip kursiyerlerle eğitimlerimiz başarıya ulaşana kadar çalışmalara birebir devam ediliyor. Şunu samimiyetle belirtmek isterim genel olaral 3 hafta bu eğitim için yeterli. Ortaokul, lise, üniversite ya da KPSS, DGS, ALES gibi sınavlara hazırlanan kursiyerlerle kursun son haftası ALES tipi ( yeni nesil soru tipleriyle) paragraf soru çözümleri yapılmakta ve kursiyerlerimiz aldıkları becerileri sınavlarda da kullanmaktadır.

İlkokul öğrencileri için hızlı okuma eğitimleriniz  var mı?

İlkokul hızlı okuma eğitimlerimize sadece disletik öğrencilerle okuma ve yazma bozuklukları olanlar katılabilir. Okuma ve yazma sıkıntısı olmayan öğrenciler için ortaokul 5. sınıftan sonra gelmelerini tavsiye ediyoruz.

Sınavlarda hızlı okuma teknikleri faydalı mı?

Bunu belirtmiştik, sınav gruplarında ALES tipi paragraf soruları ya da yeni nesil soru tipi dediğimiz soru çözümleri ile eğitimi tamamlıyoruz. Örnek soru çözümlerini beraber yapıyor, sorulara göre öğrenciyi yönlendiriyoruz. Daha sonrada farklı sorularla öğrencilerin öğrendiklerini uygulamalarını istiyoruz.

Kursumuza gelen birçok öğrenci çok iyi dereceler yaptı. Bunu az araştıranlar rahatlıkla görecektir. Ama biz kursumuzda öğrencilerimizin bu güzel başarılarını kullanmadık, kullanmayacağız da. Zaten onların referanslarıyla kursumuza bir çok kişi gelmekte. Şunu belirtmem isterim; kurum olarak şanslıyız. Öğrencilerimiz akademik anlamda kursumuza geldiklerinde başarılılar. Ankara‘ nın hata şehir dışından gelenleri de söylersek Türkiye‘ nin en iyi okullarında okuyan başarılı, hedefleri için çabalayan hepsi bir birinden güzel insanlar. Ortak noktaları sınavlarda zaman yetiştirememe. Bu güzel insanlarla 3 haftalık bir çalışmayla başarıya ulaşmamak zaten mümkün değil.

Posted in:

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir