KİTAP OKURKEN NELERE DİKKAT ETMELİYİZ

Hızlı Okuma

Anlayarak Hızlı Kitap Okuma

Kitap okumak beynimizi ciddi şekilde çalıştıran bir aktivitedir. Bu yüzden kitap okurken nelere dikkat etmeliyiz bunu bilirsek, bu aktiviteyi en verimli şekilde gerçekleştirebiliriz. Kitap okurken maksimum verimi almak için bazı etkenleri bir araya getirmemiz gerekebilir. Bunlardan bir tanesi kitabı okuduğumuz yerdir. Okuma sürecinde bedenimiz çok rahat bir pozisyonda ise beynimizin de işleme ve anlamlandırma kapasitesi azalır ve okuduklarımızdan çok da verim alamayız. Bu yüzden bir okuma yaparken bir koltukta dik pozisyonda veya masa başında okuma yapmak bize daha fazla verim sağlayacaktır. Öğrencilerimize hızlı okuma tekniklerinde bu konuda detaylı bilgi verilerek onların okuma becerileri geliştirilir. Ayrıca kursumuz öğrencilerine kaliteli bir İngilizce eğitimi sunarak dil öğrenme sürecinde de size büyük katkılar sağlar.

ZİHNİNİZİ BERRAK TUTUN

Dikkat etmemiz gereken önemli konulardan bir tanesi de zihnimizin kitap okumaya hazır olmasıdır. Yani zihnimiz ne kadar berrak olursa, okuyacağımız metne odaklanmanız ve metni anlamlandırmamız da o ölçüde kolaylaşır. Zihniniz kitap okumaya hazır değilse, kitap okumaya başlamayın. Çünkü önemli olan sayfaları çevirmek değil, okuduklarınızı anlamaktır. Bunun için de hızlı okuma tekniklerinde bir kitap okurken nelere dikkat etmeliyiz , detaylı şekilde inceleriz. Ayrıca öğrencilerimizin okuma becerilerini geliştirebilmek ve okuma hızını artırabilmek için neler yapması gerektiğine dair önemli noktalara destek oluruz. Üstelik kursumuz size sağladığı kaliteli İngilizce eğitiminde zihninizi dil öğrenme sürecinde nasıl yönlendirmeniz gerektiğini de gösterir.

OKUMA ORTAMINIZI DÜZENLİ TUTUN

Okumak beyni çok yoran bir etkinlik olduğu için dikkat dağınıklığına çok elverişlidir. Bundan dolayı kitap okurken nelere dikkat etmeliyiz, iyi analiz etmek gerekir. Okuma ortamını dikkatinizi dağıtacak şeylerden mümkün olduğunca uzak tutmanız, okuma kalitenizi artıracak önemli detaylardan biridir. Önemsiz gibi görünse de okumadan alacağınız verimi ciddi oranda artıracaktır. Kursumuz bu detaydaki incelikleri öğrencilerimiz ile paylaşarak okuma hızınızı ve okuma kalitenizi artırmanıza yardımcı olacaktır. Bunun yanında kursumuz kaliteli bir İngilizce eğitimini de öğrencilerine sunmaktadır ve dil öğrenme sürecinde çalıştığınız ortamın sizi nasıl etkilediğine de değinecektir.

Kitap okurken dikkat etmemiz gereken bazı hususları ele alacak olursak;

  • Kitabı okuyacağımız yeri iyi belirleyip bedensel olarak çok rahat bir konum tercih etmemeliyiz.
  • Zihnimizi berraklaştırarak okuma eylemine bütün dikkatimizi vermeliyiz.
  • Okuma yapacağımız ortamı düzenli tutarak okumaya odaklanmayı kolaylaştırmalıyız.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir