Hızlı Kitap Okuma

Hızlı Okuma Kursu

  1. hızlı okuma teknikleri

Kitap okumayı sevmek

Kitap okumayı sevmek pek kolay bir iş değildir. Kitaplarla yaşayıp, onlara önem vermek gerekir, bu şekilde kitap okumayı sevebilirsiniz. Kitap okumayabilmek çaba gösterilmesi gereken bir iştir. Eğer sıkıcı ve kötü bir içerikle karşılaşırsanız kitap okumaktan soğuyabilirsiniz. Kitap okumayı sevmek için doğru kitabı seçerek başlamak en iyi tercihtir. Ruha hitap eden kitaplar okunmalı. Bunun yanında yanınızda taşıyacağınız, dili zorlamayan bir kitabı her daim yanınızda taşıyın. Okumasanız bile yanınızda bulunması bir süre sonra kitapla bütünleşmenizi sağlar. Hızlı okuma yalnız kelimeleri okumak değil okunanı da daha iyi anlamaktır. Kısacası normal insanların kelime ve anlama ortalamasının üzerine çıkılmasıdır. Göz geliştirme hızlı okuma teknikleri başında gelir.

Kitap okuyabilmek bir sanattır

Kitap okumayı sevmek aslında bir alışkanlıktır ve bu alışkanlık daha çok küçük yaşlarda kazandırılır. Ayrıca kitap okumanın da yazmak kadar bir sanat olduğunu sakın unutmayın. Çünkü okuduğunuz kitapta pek çok şeyi siz oluşturuyorsunuz. Olayları hafızanızda siz tamamlıyorsunuz. Çünkü kitaplar karakterlerin her dakikasını anlatmaz, siz o karakterleri hafızanızda şekillendirirsiniz. Hızlı okuma mantığını oturttuğunuzda, kitap okumanın zevkine daha da varabilirsiniz. Çünkü bize keyif veren kitapların sonlarını merak ederiz, bir an önce bitirmek için çabalarız. Dolayısıyla hızlı okuma teknikleri sayesinde yaklaşık olarak dakikada 9000 kelime duyabilir, 8000 kelime görebilir ve saniyede 75000 kelime düşünebilirsiniz. Sahip olduğumuz bu potansiyelin farkında olup, doğru metot ve tekniklerle geliştirmemiz elimizde. Şunu unutmamak gerekir okumada ve okuduğumuzu anlamada en önemli organlarımız beynimiz ve gözlerimizdir.

Kitap okumanın faydaları

Kitap okuma kişiye pek çok fayda sağlar. Bunların başında da hayata bakış açısına etkisi gelir. Ufkumuzu geliştirir. İnsanlarla olan ilişkilerimizi geliştirerek soysal biri olmayı sağlar. Kelime darağacının gelişmesini sağlayıp, aynı zamanda hayal dünyamızı da genişletir. Kitap okumayı sevmek kendimiz için yapacağımız en iyi yatırımlardan biridir. Tabi ki zamanla kitap okuma hızımız artacaktır. Hızlı okuma sürekli okumayla doğru orantılıdır. Hızlı okurken önemli olan okuduğumuzu da anlamaktır çünkü okuduğumuzu anlamıyorsak okumanın pek bir anlamı yoktur. Bu noktada hızlı okuma teknikleri sayesinde okuduğumuzu daha kolay anlayabiliriz.

 

 

 

 

Posted in:

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir